Novo Nordisk

 

W Novo Nordisk dążymy do zmian, aby pokonać cukrzycę i inne poważne choroby przewlekłe.

Novo Nordisk to globalna firma farmaceutyczna z ponad 90. letnim doświadczeniem w rozwoju innowacji i lider w leczeniu cukrzycy. Firma zajmuje również czołową pozycję w leczeniu hemofilii, terapii hormonem wzrostu i hormonalnej terapii zastępczej.

Novo Nordisk z siedzibą w Danii, zatrudnia ponad 40 300 pracowników w 75. krajach, a jej produkty dostępne są na ponad 180. rynkach.

Novo Nordisk jest firmą notowaną na giełdzie NASDAQ Copenhagen (Novo-B). Akcje ADR notowane są na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NVO).
 

Historia krok po kroku 

2014

Na rynek wprowadzony zostaje rekombinowany czynnik VIII krzepnięcia – NovoEight® (turoctocog alfa). NovoEight® bazuje na zaawansowanych proteinach i nowoczesnej technologii oczyszczania. To alternatywa w zakresie dostępnych czynników VIII w leczeniu hemofilii typu A.

2013

Na rynek zostaje wprowadzona insulina Tresiba®, (insulina degludec). Tresiba® to nowa generacja analogowych insulin bazowych o ultra-długim czasie działania sięgającym ponad 42 godzin.

2012

Na rynek zostaje wprowadzony NovoThirteen® (rFXIII, catridecacog) (znany także jako Tretten®), rekombinowany lek odpowiadający na deficyt czynnika XIII.

2010

Na rynkach Stanów Zjednoczonych i Europy pojawia się Vagifem® 10 mcg. Lek zawiera najniższą dostępną komercyjnie dawkę estrogenu dla kobiet z atrofią pochwową.

Novo Nordisk wprowadza na rynek NovoPenEcho®, nowy wstrzykiwacz do podawania insuliny stworzony specjalnie dla dzieci. Początkowo udostępniony w Danii, oferuje funkcję pamięci i dozowanie co pół jednostki.

2009

W Europie dostępny jest lek Victoza® – analog GLP-1 o przedłużonym działaniu, stosowany raz dziennie u dorosłych osób z cukrzycą typu 2.

2007

Lek Activella® 0.5 mg/0.1 mg zostaje udostępniony w Stanach Zjednoczonych – pierwszy doustny HRT o niskiej dawce dla kobiet w okresie menopauzy.

Novo Nordisk otwiera największą fabrykę insuliny poza Danią w Montes Claros w Brazylii.

2006

Novo Nordisk podpisuje porozumienie z Fundacją WWF, zobowiązując się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 10% do 2014 roku (względem 2004 roku). Novo Nordisk to 10. firma na świecie, która dołączyła do inicjatywy WWF Climate Savers.

2005

Do życia powołana zostaje Fundacja Hemofilii Novo Nordisk w odpowiedzi na zyskującą na znaczeniu potrzebę poprawy leczenia hemofilii w krajach rozwijających się, podkreślając tym samym społeczną odpowiedzialność firmy w opiece nad osobami z hemofilią.

2004

Na rynek wprowadzona zostaje nowoczesna, długodziałająca insulina Levemir®.

Novo Nordisk dokonuje zmian w statucie spółki, podkreślając że dążeniem firmy jest „prowadzenie działalności w sposób finansowo, ekologicznie i społecznie odpowiedzialny”.

2003

Na rynek wprowadzony zostaje Norditropin NordiFlex® – pierwszy na świecie wstrzykiwacz zawierający hormon wzrostu.

2002

Novo Nordisk dołącza do inicjatywy United Nations Global Compact, platformy dla promocji dobrych praktyk korporacji i wymiany doświadczeń w obszarach praw człowieka, prawa pracy, środowiska naturalnego i przeciwdziałania korupcji.

Na rynek wprowadzony zostaje preparat NovoMix® 30 – nowoczesna insulina dwufazowa.

2001

Na rynek zostaje wprowadzony InnoLet® – pierwszy system podawania insuliny zaprojektowany specjalnie dla osób niedowidzących i o ograniczonej zręczności.

Novo Nordisk powołuje do życia Światową Fundację Cukrzycy w celu polepszania opieki diabetologicznej w krajach rozwijających się.

Na rynek wprowadzony zostaje NovoRapid® FlexPen® - nowy, fabrycznie napełniony wstrzykiwacz, zaprojektowany specjalnie w celu łatwego i dyskretnego użycia.

2000

Firma Novo Nordisk zostaje podzielona na trzy oddzielne przedsiębiorstwa, działające pod parasolem Grupy Novo: Novo Nordisk A/S, Novozymes A/S i Novo A/S.

1999

Novo Nordisk publikuje swój pierwszy raport wpływu społecznego.

Na rynek wprowadzony zostaje preparat NovoRapid® (NovoLog® w Stanach Zjednoczonych), szybkodziałający analog insuliny. Nowoczesne insuliny lepiej imitują odpowiedź insulinową na zmiany poziomów cukru we krwi.

Na rynek wprowadzony zostaje Norditropin® SimpleXx® - pierwszy na świecie hormon wzrostu w płynie z dedykowanym wstrzykiwaczem.

1998

Na rynek zostaje wprowadzony lek Activelle® (Activella® w Stanach Zjednoczonych) – pierwszy, doustny HRT o niskiej dawce dla kobiet po menopauzie.

W Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy zostaje wprowadzony NovoNorm® (Prandin® w Stanach Zjednoczonych) – nowy, doustny lek dla osób z cukrzycą typu 2.

1996

Na rynek wprowadzony zostaje NovoSeven® - czynnik krzepnięcia dla chorych na hemofilię powikłaną obecnością inhibitora.

1994

Novo Nordisk jest pierwszą firmą w Danii, i jedną z pierwszych na świecie, która publikuje raport wpływu na środowisko naturalne.

1992

Steno Memorial Hospital i Hvidøre Hospital łączą się, tworząc Steno Diabetes Center.

1991

Novo Nordisk dołącza do inicjatywy ekologicznej Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC).

1989

Nordisk Insulinlaboratorium, Nordisk Insulin Foundation i Novo Foundation łączą się, tworząc Fundację Novo Nordisk. Celem fuzji jest zapewnienie stabilnych podstaw działalności dla firm z Grupy Novo i wsparcie badań naukowych. Novo Industri A/S i Nordisk Gentofte A/S łączą się i powstaje Novo Nordisk A/S – największy producent insuliny na świecie.

Na rynek wprowadzony zostaje NovoLet® - pierwsza na świecie strzykawka napełniona fabrycznie insuliną.

1988

Novo wprowadza na rynek Vagifem® - pierwszą tabletkę stosowaną u kobiet z atrofią pochwy.

Nordisk wprowadza na rynek Norditropin® - genetycznie modyfikowany ludzki hormon wzrostu.

1987

Novo rozpoczyna produkcję insuliny ludzkiej z pomocą genetycznie zmodyfikowanych komórek drożdży.

1985

Na rynek wprowadzony zostaje NovoPen® - system iniekcji przypominający wieczne pióro, z wymiennymi wkładami insuliny.

1982

Na rynek wprowadzona zostaje ludzka insulina monokomponentna – pierwsza insulina na świecie identyczna jak insulina ludzka. Jest wytwarzana z trzustki świń i następnie modyfikowana do właściwości insuliny ludzkiej.

1981

Novo staje się pierwszą firmą w Skandynawii notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.

1974

Akcje B Novo trafiają do notowań na giełdzie papierów wartościowych w Kopenhadze.

1973

Novo wprowadza insulinę monokomponentną (MC) – najczystszą dostępną postać insuliny.

Nordisk wprowadza na rynek Nanormon® - hormon wzrostu stosowany w leczeniu zaburzeń hormonu wzrostu, wytwarzany z przysadki mózgowej.

1953

Novo wprowadza na rynek Lente® – długodziałającą zawiesinę insuliny i cynku.

1951

Novo tworzy Novo Foundation, która ma wspierać badania naukowe i prowadzić projekty społeczne i humanitarne oraz zapewniać najlepszą możliwą ochronę firmie.

1947

Na rynek wprowadzony zostaje preparat Penicilin Novo – pierwszy produkt wytwarzany przez Novo metodą fermentacji.

1946

Nordisk rozwija insulinę NPH, neutralną insulinę o przedłużonym czasie działania.

1938

Novo zakłada Hvidøre Diabetes Sanatorium

1932

Nordisk zakłada Steno Memorial Hospital.

1926

Nordisk tworzy Nordisk Insulin Foundation, której celem jest wsparcie badań w zakresie fizjologicznych i endokrynologicznych aspektów cukrzycy w krajach skandynawskich.

1925

Powstaje Novo Terapeutisk Laboratorium.

1923

Powstaje Nordisk Insulinlaboratorium.


Fakty i liczby

Siedziba

Dania

Na świecie

Oddziały w 75. krajach.

Pracownicy

Ponad 40 300 pracowników.

Obszary terapeutyczne

Oferujemy produkty w czterech obszarach:

Opieka diabetologiczna

Leczenie hemofilia

Terapia hormonem wzrostu

Hormonalna terapia zastępcza

Zgodnie z obowiązującym prawem, jedynie przedstawiciele zawodów medycznych mają dostęp do informacji o produktach w sekcji przeznaczonej dla lekarzy.