otylosc

 

Otyłość

Zagadnienie otyłości może wydawać się proste do wyjaśnienia, jednak niestety takie nie jest. Wiele osób uważa, że otyłość spowodowana jest spożywaniem nadmiernej liczby kalorii, powodującej wzrost masy ciała. Otyłość to jednak coś więcej niż waga – to złożona choroba przewlekła.

Aby zrozumieć tę chorobę, należy uświadomić sobie kilka istotnych faktów, mających wpływ na występowanie otyłości. Na otyłość może składać się wiele czynników: genetyka, fizjologia, środowisko, praca i wykształcenie oraz to, co dzieje się w mózgu, a także aspekty psychologiczne: piętnowanie osób otyłych i uprzedzenia, przez które wiele milionów osób otyłych cierpi każdego dnia. Ponadto otyłość związana jest z innymi chorobami, w tym cukrzycą typu 2, chorobami serca i niektórymi typami nowotworów. Podsumowując – otyłość to nie tylko kwestia nieodpowiedniej diety czy za małej ilości ruchu. To wieloaspektowa choroba, wymagająca specjalistycznej opieki i wsparcia.

Życie z otyłością

Otyłość to poważna choroba przewlekła, która posiada swój międzynarodowy kod chorobowy. Dlaczego to choroba, a nie po prostu brak woli lub kwestia stylu życia? Dlatego, że przyczyny otyłości są wielorakie: od skłonności genetycznych aż po chemię mózgu. Otyłość to coś więcej, niż widzisz i trudno z nią walczyć, co nie oznacza, że jest to niemożliwe.

Otyłość jest chorobą, którą można i trzeba leczyć. Współczesna medycyna oferuje osobom z otyłością coraz lepsze terapie oraz programy wspierające zdrowie i dobre samopoczucie. Z odpowiednią pomocą specjalistów możliwe jest skuteczne i bezpieczne zmniejszenie masy ciała.

Wartym podkreślenia jest fakt, że wciąż dużym problemem ludzi otyłych jest dyskryminacja i stygmatyzacja społeczna, z którą jako Novo Nordisk, nie zgadzamy się. Uważamy, że potrzebne jest większe zrozumienie i wsparcie dla osób chorych na otyłość poprzez m.in. poruszanie tematu otyłości na forum publicznym.

Dlaczego jedni ludzie są otyli, a inni nie?

Niektórzy ludzie po prostu rodzą się z tendencją do tycia - tak samo jak ktoś inny rodzi się z określonym kolorem oczu. Wspomnieliśmy już, że na otyłość wpływa wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednym z nich jest zaburzona fizjologia.

Podczas jedzenia sygnały hormonalne z żołądka i jelit przekładają się na uczucie zmniejszającego się głodu i zwiększającej się sytości, dzięki czemu można kontrolować ilość spożywanego pokarmu. U osób chorujących na otyłość poziom hormonów może się zmieniać i zdarza się, że odczucia związane z jedzeniem nie są prawidłowe – mózg nie może poprawnie interpretować sygnałów o ilości przyjętego jedzenia, co w efekcie skutkuje brakiem wrażenia sytości lub poczuciem głodu. Podczas odchudzania, gdy zmniejsza się masa ciała, organizm wysyła do mózgu sygnały o deficycie energetycznym, których celem jest zwiększenie poboru kalorii. Odchudzanie powoduje więc spowolnienie metabolizmu i nasilenie głodu. Ma to odzwierciedlenie w wynikach badań, które pokazują, że tylko około jednej trzeciej osób udaje się skutecznie utrzymać utraconą wcześniej wagę.

Co więcej, do przyrostu masy ciała może przyczyniać się wiele aspektów ogólnego samopoczucia, środowiska i stylu życia. Miejsce, w którym żyje dana osoba i kultura, która ją otacza, również może wpływać na ryzyko wystąpienia otyłości. Chociaż wiele osób chorych na otyłość uważa, że ​​powinny być w stanie samodzielnie kontrolować swoją masę ciała, nie jest to takie proste…

Wpływ mózgu na masę ciała

Aby zrozumieć otyłość, musimy zrozumieć, co dzieje się w naszych mózgach. Przyjmuje się, że nasze ciała są przystosowane do utrzymywania poziomu tkanki tłuszczowej, prawdopodobnie dlatego, że przez tysiące lat był to podstawowy mechanizm przetrwania. Z tego powodu osoby żyjące z otyłością prowadzą prawdziwą walkę o utratę wagi. Ich organizmy są zaprogramowane do tego, aby utrzymywać masę lub ją przywracać. Mózg osób odchudzających się reguluje wydatek energetyczny i dąży do odzyskania utraconych kilogramów.

W Novo Nordisk staramy się zbadać, jakie obszary mózgu są zaangażowane w kontrolę odżywiania i ocenić jak można na nie wpływać za pomocą leków. Wszystko po to, aby pewnego dnia pomóc osobom z otyłością „zresetować” ich zaprogramowaną wagę do nowego, zdrowszego punktu wyjścia oraz ułatwić proces redukcji masy ciała, aby nie był on ciągłą walką z każdą kalorią.

Jeśli nam się uda, będziemy mogli pomóc milionom.