Kontynuujemy dostawy naszych leków dla osób dotkniętych cukrzycą i innymi ciężkimi chorobami przewlekłymi. Chronimy zdrowie naszych pracowników i podejmujemy wszelkie niezbędne środki, aby pomóc lekarzom i pielęgniarkom podczas ich zmagań z COVID-19.
Mamy świadomość, że wraz ze zmianami sytuacji pandemicznej będą pojawiać się nowe pytania i wątpliwości pacjentów, dlatego staramy się przekazywać na bieżąco informacje dotyczące dostaw naszych leków, odpowiadać na pytania oraz informować, w jaki sposób można się z nami skontaktować.
Obecnie nie doświadczamy żadnych problemów z zaopatrzeniem. Jesteśmy odpowiednio przygotowani na tego typu sytuacje, a nasza polityka gromadzenia zapasów zapewnia trwałe i stabilne dostawy.
To dla nas bardzo ważne, ponieważ mamy świadomość, że wielu pacjentów na całym świecie codziennie przyjmuje nasze leki.
Jesteśmy pewni, że organy służby zdrowia oraz apteki robią, co w ich mocy, aby niezbędne leki były cały czas dostępne, nawet podczas pandemii COVID-19. Pragniemy zapewnić, że nasze zapasy magazynowe są na dobrym poziomie. Stale obserwujemy sytuację i na bieżąco reagujemy.
Jeżeli Ty lub osoby, które znasz, zmagacie się z cukrzycą, otyłością albo innymi ciężkimi chorobami przewlekłymi, to całkowicie normalne, że macie różne wątpliwości.
Dlatego też przygotowaliśmy kilka przydatnych rad.
Aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, ściśle przestrzegamy zaleceń i wytycznych lokalnych organów ochrony zdrowia. W niektórych krajach i społecznościach, gdzie ryzyko zakażenia jest nadal wysokie, umożliwiamy pracownikom pracę z domu.
W tych wyjątkowych okolicznościach zapewniamy pracownikom wsparcie w adaptacji do nowej formuły wypełniania obowiązków.
Podjęliśmy niezbędne kroki, aby chronić bezpieczeństwo pracowników produkcyjnych oraz zapewnić odpowiedni dystans między nimi.
Kontynuujemy już rozpoczęte badania kliniczne i nie spodziewamy się żadnych istotnych opóźnień w przypadku badań, które są w tej chwili blisko zakończenia. Jesteśmy w stałym kontakcie z naukowcami z całego świata, od których zależy ocena, czy trwające rekrutacje do kolejnych badań zostaną przerwane.
Zauważyliśmy, że prowadzenie obserwacji kontrolnych w ramach badań
jest coraz trudniejsze, w związku z tym współpracujemy z ośrodkami
badawczymi i naukowcami, by wspólnie szukać najlepszych rozwiązań w
tej sytuacji. W przypadku trwających badań rekrutacja nowych pacjentów
jest utrudniona, ale obserwujemy stopniową poprawę w tej
kwestii. W niektórych krajach jest możliwe rozpoczęcie nowych
badań.
Wspieramy wysiłki organów ochrony zdrowia w regionach dotkniętych pandemią na kilka sposobów. Należą do nich: wsparcie finansowe, dostarczanie materiałów potrzebnych do wytwarzania środków do dezynfekcji rąk i udostępnianie naszych laboratoriów do wykonywania testów COVID-19.
Uważnie monitorujemy sytuację na całym świecie, aby podejmować najbardziej odpowiednie kroki dostosowane do bieżących wydarzeń.
Jesteśmy świadomi faktu, że organy opieki zdrowotnej oraz apteki na całym świecie podejmują różne kroki, aby zapewnić dostęp do niezbędnych leków.
Oznacza to, że w niektórych miejscach pacjenci będą mogli jednorazowo kupić ograniczoną ilość danego leku lub produktów medycznych. Informujemy, że nasze zapasy magazynowe są na dobrym poziomie. Ważne jednak, aby leki i wyroby medyczne kupować w takich samych ilościach jak dotychczas, aby inne osoby z cukrzycą i chorobami przewlekłymi również miały szansę uzyskać do nich dostęp.
Sytuacja wciąż się rozwija, ale nie doświadczamy obecnie żadnych trudności związanych z dostawami naszych leków. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na tego typu sytuacje, a stany magazynowe pozwalają na zapewnienie długoterminowych dostaw.
Priorytetem firmy jest bezpieczeństwo pacjenta i integralność prowadzonych badań. Kontynuujemy już rozpoczęte badania kliniczne i nie spodziewamy się żadnych istotnych opóźnień badań, które są w tej chwili blisko zakończenia.
Współpracujemy z naukowcami z całego świata, od których oceny zależy, czy trwające badania zostaną przerwane.
Zauważyliśmy, że prowadzenie obserwacji kontrolnych w ramach badań jest coraz trudniejsze, w związku z czym współpracujemy z ośrodkami badawczymi, naukowcami i autorytetami w celu znalezienia najlepszych rozwiązań w tej sytuacji. Aby odciążyć systemy opieki medycznej, nie rozpoczynamy obecnie nowych badań klinicznych.
Aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, ściśle przestrzegamy zaleceń lokalnych organów służby zdrowia, mających na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy.
Pracownikom „zdalnym” zapewniamy wsparcie w zakresie adaptacji do nowej formuły wykonywania obowiązków.
Podejmujemy działania zapewniające bezpieczne warunki pracy w naszych zakładach produkcyjnych oraz umożliwiające zachowanie dystansu społecznego. W tej chwili w naszych biurach i zakładach fabrycznych pracują jedynie osoby, które nie są w grupie wysokiego ryzyka.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące dostępności lub ceny naszych leków w czasie pandemii COVID-19, skontaktuj się z naszym lokalnym biurem w swoim kraju.
Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę naszych biur na całym świecie
Zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki pandemia COVID-19 wywiera na życie ludzi na całym świecie. I choć osoby z cukrzycą i/lub otyłością nie są narażone na zarażenie wirusem COVID-19 bardziej niż reszta populacji, to jednak choroba ta może u niektórych z nich powodować cięższe objawy i komplikacje.
Na tę chwilę nie ma dowodów na to, że osoby z otyłością są bardziej narażone na zarażenie wirusem COVID-19. Z drugiej strony American Center for Disease Control and Prevention (Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) oraz brytyjska agencja Public Health England (zdrowia publicznego) zaliczają ludzi z otyłością olbrzymią (BMI ≥ 40) do grupy osób, którym w przypadku zarażenia wirusem COVID-19 grożą poważne komplikacje zdrowotne.
W przypadku odpowiednio leczonej cukrzycy ryzyko poważnej choroby z powodu zarażenia wirusem COVID-19 jest podobne jak w populacji ogólnej.
Chcemy pomagać osobom z cukrzycą i otyłością, dlatego zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami, które można znaleźć na poniższych stronach:
Cukrzyca: Cukrzyca – co dalej®
Otyłość: Prawda o masie ciała®
Ryzyko jest podobne u osób chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2. Jednak w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 1 podczas infekcji pochodzenia wirusowego istnieje większe ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej (DKA).
Zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki pandemia COVID-19 ma na ludzi na całym świecie, w tym na osoby chorujące na cukrzycę. Osoby chorujące na cukrzycę powinny:
Pacjenci powinni również zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak problemy z oddychaniem lub duszności, uporczywy ból lub ciśnienie w klatce piersiowej, dezorientacja lub trudności z wybudzaniem, niebieskawe usta lub twarz.
W przypadku zauważenia lub podejrzewania objawów COVID-19 należy postępować według wytycznych lokalnych władz. W niektórych krajach pacjentom radzi się, aby niezwłocznie skontaktowali się z lekarzem. Jednak, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa, nie zaleca się bezpośredniej wizyty w szpitalu.
Należy zadzwonić do szpitala/lekarza i podać następujące informacje:
Postępuj zgodnie z poradami dotyczącymi przyjmowania leków. Nawadniaj się i zawsze miej pod ręką niesłodzony napój. Postaraj się jeść mniejsze porcje, ale częściej.
Osoby cierpiące na cukrzycę, które zostały zakażone wirusem, mogą mieć problem z odpowiednią kontrolą poziomu cukru we krwi podczas choroby. Pacjenci powinni stosować się do zaleceń, których przestrzegają zazwyczaj w celu zmniejszenia ryzyka powikłań.
Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca takim pacjentom:
Dodatkowe wskazówki można znaleźć w broszurze Centrum Kontroli i Prewencji Chorób „Zalecenia podczas grypy” dostępnej tutaj.
Nasze postępowanie względem pacjentów i społeczności, w których działamy, nie ulega zmianie, a naszą uwagę w tym trudnym czasie skupiamy na zapewnieniu zdrowia naszym pracownikom i pacjentom.
Zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki pandemia COVID-19 wywiera na ludzi na całym świecie, w tym na osoby zmagające się z otyłością.
Osoby zmagające się z otyłością nie powinny przerywać terapii i stosowania leków (w tym leków przeciw otyłości) bez konsultacji z lekarzem.
Osoby zmagające się z otyłością powinny być nadal aktywne fizycznie, zachowując przy tym odpowiedni dystans społeczny od innych ćwiczących osób.
W celu uzyskania ogólnych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania podczas pandemii COVID-19 osobom zmagającym się z otyłością zaleca się postępowanie według zaleceń lekarzy i towarzystw naukowych.
Jeżeli istnieje podejrzenie zarażenia COVID-19, osobom zmagającym się z otyłością zaleca się postępowanie według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i władz lokalnych.
Osoby zmagające się z otyłością nie powinny przerywać leczenia i stosowania leków (w tym leków przeciw otyłości) bez uprzedniego uzgodnienia tego z lekarzem.
Nasze postępowanie względem pacjentów i społeczności, w których działamy, nie ulega zmianie, a naszą uwagę w tym trudnym czasie skupiamy na zapewnieniu zdrowia pacjentom i naszym pracownikom.
By zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wszyscy powinni przestrzegać zaleceń wydanych przez lokalne organy służby zdrowia, takich jak częste i dokładne mycie rąk przez co najmniej 20 sekund, utrzymywanie higieny i unikanie kontaktu z osobami chorymi.
Nieprzerwanie wspieramy wszystkich naszych pacjentów na całym świecie. Obecnie nie doświadczamy żadnych problemów z zaopatrzeniem, a nasze poziomy zapasów magazynowych są dobre. Jesteśmy odpowiednio przygotowani na tego typu sytuacje, a nasze zapasy zapewniają trwałe i stabilne dostawy. To dla nas bardzo ważne, ponieważ codziennie wielu pacjentów na całym świecie przyjmuje nasze leki.
Sytuacja na świecie wciąż się zmienia, ale dokładamy wszelkich starań, aby nasi pacjenci nadal mieli niezakłócony dostęp do leków, których potrzebują.
Firma Novo Nordisk zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa, oraz z jej wkładu w działania na rzecz ochrony zdrowia ludzi na całym świecie – dlatego zapewniamy odpowiednie wsparcie i zasoby potrzebne do walki z pandemią COVID-19.
Aktualizacje informacji będą udostępniane na tej stronie.
W tej chwili nie ma żadnych danych, z których by wynikało, że przyjmowanie naszych leków (w tym agonistów receptora GLP-1 lub insuliny) przez osoby chore na cukrzycę lub zmagające się z otyłością, które są zakażone COVID-19, niesie za sobą jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich naszych pacjentów podczas pandemii COVID-19 są dla nas najważniejsze.
Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, oraz z naszego wkładu w działania na rzecz ochrony zdrowia ludzi na całym świecie, dlatego zapewniamy odpowiednie wsparcie i zasoby potrzebne do walki z pandemią COVID-19.
Aktualizacje informacji będą udostępniane na tej stronie.
Są to ogólne informacje, mające zwiększać świadomość na temat choroby, i nie należy ich rozumieć jako porad medycznych. W razie wystąpienia objawów COVID-19 lub pytań, wątpliwości należy skontaktować się ze swoim lekarzem. Zawsze stosuj się do zaleceń władz lokalnych.
Przygotowując arkusz często zadawanych pytań dla osób chorych na cukrzycę i zmagających się z otyłością, korzystaliśmy z następujących źródeł: