Test ryzyka rozwoju cukrzycy: kampania #KnowYourRisk 

Test ryzyka rozwoju cukrzycy: kampania #KnowYourRisk

W 2 minuty dowiesz się, czy jesteś zagrożony/-a rozwojem cukrzycy typu 2.

Więcej informacji: http://www.novonordisk.com/about-novo-nordisk/changing-diabetes/wdd.html

Take the diabetes test

Czy Twoje zwyczaje typowego mieszkańca miasta stanowią czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy?

Miasta przyciągają coraz więcej ludzi, niestety niektóre z elementów miejskiego stylu życia, takie jak nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej, obciążają większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Poznaj więcej przyczyn rozwoju cukrzycy


Śledź nas w mediach społecznościowych

Wiele osób nie myśli o cukrzycy jako o potencjalnym zagrożeniu dla swojego zdrowia. Tymczasem rośnie liczba osób z cukrzycą, a połowa z nich nie wie, że jest chora, co prowadzi do poważnych i zagrażających życiu powikłań. Ponieważ większość chorych na cukrzycę żyje obecnie na obszarach miejskich, podążamy z miasta do miasta i pytamy mieszkańców, co ich zdaniem może się przyczyniać do zachorowania na cukrzycę. 

Chcemy mieć pewność, że wszyscy znają obciążające ich ryzyko. Obserwuj nas na serwisach Facebook, Twitter, Instagram i LinkedIn, gdy na ulicy rozmawiamy z ludźmi o tym, które przejawy miejskiego stylu życia mogą nieść ryzyko zachorowania na cukrzycę. Użyj hashtagu #KnowYourRisk i opowiedz nam, co w Twoim mieście stanowi największe zagrożenie.


193 million people have undiagnosed diabetes

Informacje o Światowym Dniu Chorych na Cukrzycę

Dzień ten ustanowiono w 1991 r. w celu zwiększenia świadomości i wiedzy na temat cukrzycy, jej przyczyn, metod zapobiegania i niszczycielskiego wpływu, jaki wywiera na życie chorych, oraz obciążeń, jakie stanowi dla systemów opieki zdrowotnej na świecie. 

Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę jest obchodzony 14 listopada, w dniu urodzin Fredericka Bantinga, którego współpraca z Charlesem Bestem w 1921 r. doprowadziła do odkrycia insuliny.

Co roku podczas obchodów Światowego Dnia Chorych na Cukrzycę Novo Nordisk współpracuje z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (IDF) w celu zjednoczenia chorych na cukrzycę, pracowników, partnerów i ogółu społeczeństwa wezwaniem do zmiany życia z cukrzycą.

Więcej informacji: http://www.idf.org/

Uwaga! Po kliknięciu na ten link opuścisz witrynę Novo Nordisk i zostaniesz przeniesiony/-a na zewnętrzną stronę internetową. Novo Nordisk nie ponosi odpowiedzialności za zawartość zewnętrznych stron internetowych.


  1. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Atlas cukrzycy IDF, wyd. VII, Bruksela, Belgia, Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna 2015 r.
  2. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Czynniki ryzyka, idf.org/about-diabetes/risk-factors.
  3. Hu F.B., Manson J.E., Stampfer M.J. i wsp., Dieta i styl życia a ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet, N Engl J Med. 2001, 345: 790–7.
  4. Willi C., Bodenmann P., Ghali W.A., Faris P.D., Cornuz J., Aktywne palenie papierosów a ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Przegląd systematyczny i metaanaliza, JAMA 2007, 298: 2654–2664.