Novo Nordisk

W Novo Nordisk dążymy do zmian, aby pokonać cukrzycę i inne poważne choroby przewlekłe.

Novo Nordisk to globalna firma farmaceutyczna z 95 letnim doświadczeniem w rozwoju innowacji i lider w leczeniu cukrzycy. Firma zajmuje również czołową pozycję w leczeniu otyłości i hemofilii, terapii hormonem wzrostu oraz hormonalnej terapii zastępczej.

Novo Nordisk z siedzibą w Danii, zatrudnia ponad 43 100 pracowników w 79 krajach, a jej produkty dostępne są na ponad 170 rynkach.

Novo Nordisk jest firmą notowaną na giełdzie NASDAQ Copenhagen (Novo-B). Akcje ADR notowane są na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NVO).

 

Historia krok po kroku

 

2017

 

Na rynek wprowadzony zostaje Fiasp® (insulina aspart). Fiasp® jest doposiłkową formą insuliny aspart, w przypadku której dodatek nikotynamidu (witaminy B3) powoduje szybsze początkowe wchłanianie. Podawany jest podskórnie do 2 minut przed rozpoczęciem posiłku, z możliwością podania do 20 minut po rozpoczęciu posiłku.

 

2014

 

Na rynek wprowadzony zostaje rekombinowany czynnik VIII krzepnięcia – NovoEight® (turoctocog alfa). NovoEight® bazuje na zaawansowanych proteinach i nowoczesnej technologii oczyszczania. To alternatywa w zakresie dostępnych czynników VIII w leczeniu hemofilii typu A.

 

2013

 

Na rynek zostaje wprowadzona insulina Tresiba®, (insulina degludec). Tresiba® to nowa generacja analogowych insulin bazowych o ultra-długim czasie działania sięgającym ponad 42 godzin.

 

2012

 

Na rynek zostaje wprowadzony NovoThirteen® (rFXIII, catridecacog) (znany także jako Tretten®), rekombinowany lek odpowiadający na deficyt czynnika XIII.

 

2010

 

Na rynkach Stanów Zjednoczonych i Europy pojawia się Vagifem® 10 mcg. Lek zawiera najniższą dostępną komercyjnie dawkę estrogenu dla kobiet z atrofią pochwową.

Novo Nordisk wprowadza na rynek NovoPen Echo®, nowy wstrzykiwacz do podawania insuliny stworzony specjalnie dla dzieci. Początkowo udostępniony w Danii, oferuje funkcję pamięci i dozowanie co pół jednostki.

 

2009

 

W Europie dostępny jest lek Victoza® – analog GLP-1 o przedłużonym działaniu, stosowany raz dziennie u dorosłych osób z cukrzycą typu 2.

 

2007

 

Lek Activelle® 0.5 mg/0.1 mg zostaje udostępniony w Stanach Zjednoczonych – pierwszy doustny HRT o niskiej dawce dla kobiet w okresie menopauzy.

Novo Nordisk otwiera największą fabrykę insuliny poza Danią w Montes Claros w Brazylii.

 

2006

 

Novo Nordisk podpisuje porozumienie z Fundacją WWF, zobowiązując się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 10% do 2014 roku (względem 2004 roku). Novo Nordisk to 10. firma na świecie, która dołączyła do inicjatywy WWF Climate Savers.

 

2005

 

Do życia powołana zostaje Fundacja Hemofilii Novo Nordisk w odpowiedzi na zyskującą na znaczeniu potrzebę poprawy leczenia hemofilii w krajach rozwijających się, podkreślając tym samym społeczną odpowiedzialność firmy w opiece nad osobami z hemofilią.

 

2004

 

Na rynek wprowadzona zostaje nowoczesna, długodziałająca insulina Levemir®.

Novo Nordisk dokonuje zmian w statucie spółki, podkreślając że dążeniem firmy jest „prowadzenie działalności w sposób finansowo, ekologicznie i społecznie odpowiedzialny”.

 

2003

 

Na rynek wprowadzony zostaje Norditropin NordiFlex® – pierwszy na świecie wstrzykiwacz zawierający hormon wzrostu.

 

2002

 

Novo Nordisk dołącza do inicjatywy United Nations Global Compact, platformy dla promocji dobrych praktyk korporacji i wymiany doświadczeń w obszarach praw człowieka, prawa pracy, środowiska naturalnego i przeciwdziałania korupcji.

Na rynek wprowadzony zostaje preparat NovoMix® 30 – nowoczesna insulina dwufazowa.

 

2001

 

Na rynek zostaje wprowadzony InnoLet® – pierwszy system podawania insuliny zaprojektowany specjalnie dla osób niedowidzących i o ograniczonej zręczności.

Novo Nordisk powołuje do życia Światową Fundację Cukrzycy w celu polepszania opieki diabetologicznej w krajach rozwijających się.

Na rynek wprowadzony zostaje NovoRapid® FlexPen® - nowy, fabrycznie napełniony wstrzykiwacz, zaprojektowany specjalnie w celu łatwego i dyskretnego użycia.

 

2000

 

Firma Novo Nordisk zostaje podzielona na trzy oddzielne przedsiębiorstwa, działające pod parasolem Grupy Novo: Novo Nordisk A/S, Novozymes A/S i Novo A/S.

 

1999

 

Novo Nordisk publikuje swój pierwszy raport wpływu społecznego.

Na rynek wprowadzony zostaje preparat NovoRapid® (NovoLog® w Stanach Zjednoczonych), szybkodziałający analog insuliny. Nowoczesne insuliny lepiej imitują odpowiedź insulinową na zmiany poziomów cukru we krwi.

Na rynek wprowadzony zostaje Norditropin® SimpleXx® - pierwszy na świecie hormon wzrostu w płynie z dedykowanym wstrzykiwaczem.

 

1998

 

Na rynek zostaje wprowadzony lek Activelle® (Activella® w Stanach Zjednoczonych) – pierwszy, doustny HRT o niskiej dawce dla kobiet po menopauzie.

W Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy zostaje wprowadzony NovoNorm® (Prandin® w Stanach Zjednoczonych) – nowy, doustny lek dla osób z cukrzycą typu 2.

 

1996

 

Na rynek wprowadzony zostaje NovoSeven® - czynnik krzepnięcia dla chorych na hemofilię powikłaną obecnością inhibitora.

 

1994

 

Novo Nordisk jest pierwszą firmą w Danii, i jedną z pierwszych na świecie, która publikuje raport wpływu na środowisko naturalne.

 

1992

 

Steno Memorial Hospital i Hvidøre Hospital łączą się, tworząc Steno Diabetes Center.

 

1991

 

Novo Nordisk dołącza do inicjatywy ekologicznej Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC).

 

1989

 

Nordisk Insulinlaboratorium, Nordisk Insulin Foundation i Novo Foundation łączą się, tworząc Fundację Novo Nordisk. Celem fuzji jest zapewnienie stabilnych podstaw działalności dla firm z Grupy Novo i wsparcie badań naukowych. Novo Industri A/S i Nordisk Gentofte A/S łączą się i powstaje Novo Nordisk A/S – największy producent insuliny na świecie.

Na rynek wprowadzony zostaje NovoLet® - pierwsza na świecie strzykawka napełniona fabrycznie insuliną.

 

1988

 

Novo wprowadza na rynek Vagifem® - pierwszą tabletkę stosowaną u kobiet z atrofią pochwy.

Nordisk wprowadza na rynek Norditropin® - genetycznie modyfikowany ludzki hormon wzrostu.

 

1987

 

Novo rozpoczyna produkcję insuliny ludzkiej z pomocą genetycznie zmodyfikowanych komórek drożdży.

 

1985

 

Na rynek wprowadzony zostaje NovoPen® - system iniekcji przypominający wieczne pióro, z wymiennymi wkładami insuliny.

 

1982

 

Na rynek wprowadzona zostaje ludzka insulina monokomponentna – pierwsza insulina na świecie identyczna jak insulina ludzka. Jest wytwarzana z trzustki świń i następnie modyfikowana do właściwości insuliny ludzkiej.

 

1981

 

Novo staje się pierwszą firmą w Skandynawii notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.

 

1974

 

Akcje B Novo trafiają do notowań na giełdzie papierów wartościowych w Kopenhadze.

 

1973

 

Novo wprowadza insulinę monokomponentną (MC) – najczystszą dostępną postać insuliny.

Nordisk wprowadza na rynek Nanormon® - hormon wzrostu stosowany w leczeniu zaburzeń hormonu wzrostu, wytwarzany z przysadki mózgowej.

 

1953

 

Novo wprowadza na rynek Lente® – długodziałającą zawiesinę insuliny i cynku.

 

1951

 

Novo tworzy Novo Foundation, która ma wspierać badania naukowe i prowadzić projekty społeczne i humanitarne oraz zapewniać najlepszą możliwą ochronę firmie.

 

1947

 

Na rynek wprowadzony zostaje preparat Penicilin Novo – pierwszy produkt wytwarzany przez Novo metodą fermentacji.

 

1946

 

Nordisk rozwija insulinę NPH, neutralną insulinę o przedłużonym czasie działania.

 

1938

 

Novo zakłada Hvidøre Diabetes Sanatorium

 

1932

 

Nordisk zakłada Steno Memorial Hospital.

 

1926

 

Nordisk tworzy Nordisk Insulin Foundation, której celem jest wsparcie badań w zakresie fizjologicznych i endokrynologicznych aspektów cukrzycy w krajach skandynawskich.

 

1925

 

Powstaje Novo Terapeutisk Laboratorium.

 

1923

 

Powstaje Nordisk Insulinlaboratorium.


 

 

PL/CORP/1217/0016

Fakty i liczby

Siedziba

Dania

Na świecie

Oddziały w 79 krajach

Pracownicy

Okolo 43 100 pracowników

Obszary terapeutyczne

Oferujemy produkty w czterech obszarach:

  • Opieka diabetologiczna
  • Leczenie hemofilii
  • Terapia hormonem wzrostu
  • Hormonalna terapia zastępcza

Zgodnie z obowiązującym prawem, jedynie przedstawiciele zawodów medycznych mają dostęp do informacji o produktach w sekcji przeznaczonej dla lekarzy.