Porozmawiajmy szczerze o otyłości

Otyłość to przewlekła choroba i jedno z największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku, które ma dewastujący wpływ na zdrowie. Z otyłością powiązanych jest ponad 200 innych chorób: od nowotworów, przez choroby układu krążenia i schorzenia ortopedyczne, aż po cukrzycę.
 

OTYŁOŚĆ TO POWAŻNY PROBLEM

WHO definiuje otyłość u dorosłych jako BMI większe lub równe 30 kg/m2 (BMI 30), nadwagę jako BMI większe lub równe 25 kg/m2 (BMI 25). Niestety, liczba osób z nadmierną masą ciała i chorujących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie – potwierdzają to dane statystyczne.

infographic

Mimo, iż wg danych Głównego Inspektora Sanitarnego otyłość występuje już u 25,2% Polaków, dla społeczeństwa jest to wciąż temat krępujący i wstydliwy, o którym rozmawia się trudno albo wcale. Dla dobra osób otyłych, ale i nas wszystkich, ta sytuacja powinna się zmienić, dlatego stworzyliśmy kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. 
 

O KAMPANII

Ogólnopolska kampania „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma na celu uświadamiać, że otyłość to choroba, która wymaga leczenia i kontaktu ze specjalistą. Dzięki naszej inicjatywie pragniemy pomóc osobom z otyłością żyć bez poczucia stygmatyzacji, zachęcać do rozmowy o leczeniu otyłości oraz nauczyć polskie społeczeństwo wyrozumiałości dla tej grupy chorych.

Osoby chorujące na otyłość często spotykają się z brakiem tolerancji ze strony swojego otoczenia, przez co czują się wykluczeni. Wielu pacjentów, mimo wysiłków, nie jest w stanie zredukować masy ciała – często utrata wagi to nie tylko kwestia diety i większej ilości ruchu. Chcemy uświadomić opinii publicznej, jak bardzo złożonym problemem jest otyłość i jak trudna (choć nie niemożliwa) jest walka z nią.
 

LECZENIE OTYŁOŚCI

Kluczem do rozpoczęcia skutecznych działań terapeutycznych jest uświadomienie, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, ponieważ zagraża życiu. Osoba chorująca na otyłość powinna trafić do lekarza, który postawi diagnozę. Leczenie otyłości wymaga bardzo często współpracy medyków wielu specjalności. Wskazane jest także wsparcie dietetyka w zakresie edukacji żywieniowej, a także psychologa i niejednokrotnie fizjoterapeuty. Współczesna medycyna oferuje osobom z nadmierną masą ciała coraz lepsze terapie oraz programy wspierające zdrowie i dobre samopoczucie, dzięki czemu możliwa jest skuteczna i bezpieczna redukcja wagi.