„Razem ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana w 2016 roku przez kluczowe organizacje pacjenckie działające na rzecz osób z cukrzycą. 

Celem każdej kolejnej odsłony akcji jest zwrócenie uwagi na wczesną profilaktykę, skuteczne leczenie zmniejszające ryzyko rozwoju powikłań, a także rolę edukacji i aktywności fizycznej w kontroli choroby. 

Kampanię na całym świecie promuje zespół zawodowych kolarzy z cukrzycą – Team Novo Nordisk, który bierze udział w najważniejszych i najbardziej prestiżowych zawodach, dorównując na trasach zdrowym zawodnikom. W ramach kampanii przeprowadzamy również bezpłatne badania poziomu cukru we krwi w wielu miejscowościach Polski, promując przy tym wiedzę o cukrzycy i sposobach jej przeciwdziałania. Organizujemy spotkania edukacyjne i konferencje, podczas których poruszamy najważniejsze zagadnienia związane z diabetologią.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.facebook.com/Razemscigamysiezcukrzyca

„Cities Changing Diabetes” to globalny edukacyjny program, który ma na celu edukację i prewencję chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, zainicjowany został w roku 2014 w Kopenhadze.

Projekt zakłada działania profilaktyczne w kontekście cukrzycy wśród mieszkańców miast, ponieważ badania pokazują, że żyje w nich aż dwie trzecie osób z cukrzycą lub zagrożonych tą chorobą. 

W 2019 roku do programu, jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, oficjalnie dołączyła Polska. W inauguracji „Cities Changing Diabetes” wzięli udział m.in. księżniczka Królestwa Danii Maria Elżbieta oraz duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke. W ramach akcji nasze komunikaty umieszczamy m.in. w mediach społecznościowych, podnosząc świadomość znaczenia czynników ryzyka cukrzycy, takich jak nieodpowiednia dieta i brak regularnej aktywności fizycznej, które prowadzą do rozwoju otyłości. Działamy nie tylko w szkołach, ale również w szerszych kręgach społecznych. Każde z miast, które uczestniczy w programie, wprowadza własny plan aktywności adekwatnych do uwarunkowań w danym kraju. Planując działania, bierzemy pod uwagę m.in. takie czynniki jak szybkie tempo życia, stres i duże obciążenie obowiązkami zawodowymi, a także zjawisko izolacji społecznej mieszkańców.

Raport: Szkoła, gmina, system - partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy.

Team Novo Nordisk to jedyna na świecie międzynarodowa drużyna sportowa, w której wszyscy zawodnicy są chorzy na cukrzycę typu 1.

Team Novo Nordisk jest częścią inicjatywy „Razem zmieniajmy cukrzycę”, globalnego projektu Novo Nordisk, mającego na celu poprawę warunków i jakości życia ponad 463 milionów pacjentów z cukrzycą na świecie, jak również osób zagrożonych zachorowaniem. 

Misją drużyny jest edukowanie i motywowanie do aktywności fizycznej. Team Novo Nordisk powstał w grudniu 2012 roku w wyniku współpracy z Philem Southerlandem (obecnie CEO Teamu). Założeniem było utworzenie – z osób chorych na cukrzycę – drużyny rowerzystów, która udowadniałaby, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu się do zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz edukacji diabetologicznej możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Sportowcy Team Novo Nordisk to osoby z cukrzycą, które mają talent i silną wolę. Dzięki ogromnej motywacji pokazują, że mimo choroby można spełniać marzenia i rywalizować na najwyższym, światowym poziomie. Dzieląc się swoimi doświadczeniami i życiowymi historiami zawodnicy inspirują, edukują i wspierają pacjentów, pokazują, że wszystko jest możliwe. Team Novo Nordisk zachęca do aktywności fizycznej i dowodzi, że można kontrolować chorobę, uprawiając również sport wyczynowy.  

Zawodnicy Team Novo Nordisk co roku spotykają się z tysiącami osób, do których docierają ze swoim przesłaniem. W 2019 roku sportowcy i ambasadorzy Team Novo Nordisk uczestniczyli w ponad 100 wydarzeniach na całym świecie, w tym w kongresach poświęconym cukrzycy i sympozjach branży farmaceutycznej.

Każdego roku odwiedzają również Polskę, by brać udział w wyścigu Tour de Pologne, gdzie prezentują swoje umiejętności. Podczas wizyt w naszym kraju uczestniczą w konferencjach, spotykają się z pacjentami, fanami i promują aktywność fizyczną.

Team Novo Nordisk skupia rzeszę obserwatorów w swoich mediach społecznościowych, wśród których są zarówno pacjenci, jak i zawodowi kolarze. Drużynę śledzi więcej osób niż wszystkie inne zespoły World Tour łącznie. Team Novo Nordisk może pochwalić się ponad 8 milionami fanów, dzięki czemu jeszcze skuteczniej szerzy misję inspirowania, edukowania i wspierania wszystkich chorych na cukrzycę.

Diabetologiczna Akademia Novo Nordisk to miejsce, gdzie lekarz, pacjent, pielęgniarka i farmaceuta znajdą bogaty zbiór materiałów promocyjnych i edukacyjnych, takich jak:

  • filmy instruktażowe dotyczące penów Novo Nordisk,
  • video edukacyjne dotyczące różnych aspektów cukrzycy,
  • szeroką bazę wiedzy na temat hipoglikemii,
  • materiały ułatwiające przygotowanie do telewizyty,
  • wiele innych materiałów do obejrzenia, pobrania lub wydrukowania.

Więcej informacji znajdziesz na www.dann.edu.pl

Otyłość to przewlekła choroba i jedno z największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku, które ma dewastujący wpływ na organizm. Z otyłością powiązanych jest ponad 200 innych chorób: od nowotworów, przez choroby układu krążenia i schorzenia ortopedyczne, po cukrzycę.

Otyłość to poważny problem

WHO definiuje otyłość u dorosłych jako BMI równe lub większe niż 30 (BMI obliczamy, dzieląc masę ciała przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu), a nadwagę jako BMI od 25 do 30. Niestety, liczba osób z nadmierną masą ciała i chorujących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie – potwierdzają to dane statystyczne. 

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego otyłość występuje już u 25,2% Polaków. Mimo to dla społeczeństwa jest to wciąż temat krępujący i wstydliwy, o którym rozmawia się trudno albo wcale. Dla dobra osób z otyłością, ale i nas wszystkich, ta sytuacja powinna się zmienić, dlatego stworzyliśmy kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. 

O kampanii

Ogólnopolska kampania „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma na celu uświadamiać, że otyłość to choroba, która wymaga leczenia i kontaktu ze specjalistą. Dzięki naszej inicjatywie pragniemy pomóc osobom z otyłością żyć bez poczucia stygmatyzacji, zachęcać do rozmowy o leczeniu otyłości oraz nauczyć polskie społeczeństwo wyrozumiałości dla tej grupy chorych.

Osoby chorujące na otyłość często spotykają się z brakiem tolerancji ze strony swojego otoczenia, przez co czują się wykluczone. Wielu pacjentów, mimo wysiłków, nie jest w stanie zredukować masy ciała – utrata masy to często nie tylko kwestia diety i większej ilości ruchu. Chcemy uświadomić opinii publicznej, jak bardzo złożonym problemem jest otyłość i jak trudna (choć nie niemożliwa) jest walka z nią.

Leczenie otyłości

Kluczem do rozpoczęcia skutecznych działań terapeutycznych jest uświadomienie, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, ponieważ zagraża życiu. Osoba chorująca na otyłość powinna trafić do lekarza, który postawi diagnozę. Leczenie otyłości wymaga bardzo często współpracy medyków wielu specjalności. Wskazane jest także wsparcie dietetyka w zakresie edukacji żywieniowej, a także psychologa i niejednokrotnie fizjoterapeuty. Współczesna medycyna oferuje osobom z nadmierną masą ciała coraz lepsze terapie oraz programy wspierające zdrowie i dobre samopoczucie, dzięki czemu możliwa jest skuteczna i bezpieczna redukcja zbędnych kilogramów.