14. listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, to doskonała okazja, aby przypomnieć kilka faktów na jej temat: co 5 sekund, na świecie jest diagnozowany kolejny przypadek cukrzycy. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań.

Na świecie na cukrzycę choruje około 537 mln ludzi a prognozy przewidują wzrost zachorowalności o 46% do 2045 roku. W Polsce, według różnych szacunków, na rozpoznaną cukrzycę leczy się 2,5 mln osób dorosłych, – czyli co dwunasty dorosły Polak. Choruje prawdopodobnie 3 miliony Polaków, z tego 0,5 mln ma nierozpoznaną cukrzycę. Po 65. r.ż. na cukrzycę cierpi już prawie, co czwarta osoba (23%). Jednocześnie przewiduje się, że ok. 20% chorych pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że chorych na cukrzycę może być w Polsce nawet ok. 3 mln osób.

Novo Nordisk działa od prawie 100 lat w obszarze diabetologii, dostarczając innowacyjne terapie, ale również edukując pacjentów i wspierając środowiska naukowe. Efektem naszych ostatnich działań jest raport: 

Rozwój terapii w diabetologii. Innowacje, potrzeby pacjentów, rozwiązania systemowe

Opracowanie powstało z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, wydane zostało przez Modern Healthcare Institute. Novo Nordisk jest mecenasem publikacji. Całość została ujęta w 15 przystępnie napisanych rozdziałów. Jest to kompleksowa i szczegółowa publikacja przygotowana przez wybitnych ekspertów, która w sposób holistyczny opisuje wiele zagadnień dotyczących cukrzycy, między innymi: przedstawia epidemiologię cukrzycy w kontekście Polski na tle Europy i świata, dotyka aspektów edukacyjnych, terapeutycznych oraz prezentuje trendy i wnioski dla systemu opieki zdrowotnej. W raporcie poruszane są też tematy związane z kompleksową opieką nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą w Polsce.

Raport do pobrania w wersji elektronicznej tutaj.