Novo Nordisk i Microsoft nawiązały strategiczną współpracę w celu połączenia usług obliczeniowych, chmury i sztucznej inteligencji (AI) firmy Microsoft z możliwościami Novo Nordisk w zakresie rozwoju nowych technologii lekowych oraz nauki opartej na danych.

W wyniku nawiązanej współpracy Microsoft dostarczy technologię AI, fundamentalne modele naukowe i wiedzę specjalistyczną. Współpraca z naukowcami zajmującymi się danymi i ekspertami z obszarów wczesnych badań i rozwoju Novo Nordisk, przyczyni się do przyśpieszenia projektów badawczo-rozwojowych Novo Nordisk.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani tym nowym partnerstwem, które pozwoli nam ściśle współpracować z kluczowymi ekspertami Microsoftu, gdyż szukamy rozszerzenia możliwości w obszarze e-nauki i AI" - powiedział Lars Fogh Iversen, Senior VP, Digital Science & Innovation w Novo Nordisk. "Razem jesteśmy na drodze do umożliwienia szybszego i skalowanego wykorzystania AI w odkrywaniu leków, co ostatecznie prowadzi do większej liczby przełomowych innowacji i wzrostu wydajności, aby pełniej odpowiadać na potrzeby pacjentów".

"Współpraca z Novo Nordisk jest dla nas wspaniałą okazją, aby wspólnie pogłębiać wiedzę o samej AI i zastosować ją w sposób, który wzmacnia kreatywność ludzi, ekspertów" - powiedział Vijay Mital, Corporate VP, AI Architecture & Strategy w dziale Technology & Research Microsoft. "Aby osiągnąć te ambicje, AI musi uczyć się z każdego rodzaju informacji, które eksperci tematyczni uznają za wartościowe, a to wymaga rodzaju ścisłej interakcji między wieloma dyscyplinami, którą widzimy w tym partnerstwie".

Modele AI powstałe w wyniku współpracy zostaną zastosowane w wielu przypadkach, pierwsze dwa już są w realizacji.

Jeden przypadek użycia skupia się na zautomatyzowanym podsumowywaniu i analizie informacji ze źródeł takich jak literatura, patenty, raporty naukowe i fora dyskusyjne w celu uzyskania nowatorskich spostrzeżeń naukowych.

Drugi przypadek użycia ma na celu opracowanie modeli przewidujących ryzyko rozwoju miażdżycy u danej osoby, choroby układu krążenia spowodowanej odkładaniem się tłuszczów, cholesterolu i innych substancji w i na ścianach tętnic. Sztuczna inteligencja zostanie również wykorzystana do identyfikacji nowych celów i ustalenia biomarkerów choroby.

Firmy przyjmują platformowe podejście do AI, gdzie zestaw dużych modeli jest szkolony dla wielu zadań. Pozwoli to na ciągłe inicjowanie nowych projektów i przypadków użycia w trakcie wieloletniej współpracy między firmami.

 

Microsoft (Nasdaq "MSFT" @microsoft) umożliwia cyfrową transformację dla ery inteligentnej chmury i inteligentnej krawędzi. Jej misją jest umożliwienie każdej osobie i każdej organizacji na planecie osiągnięcie więcej.