Przyczyna otyłości może wydawać się oczywista, gdy ktoś spożywa więcej kalorii niż potrzebuje, zwiększa się jego masa ciała. Jednak prawdziwe wyjaśnienie tego stanu nie jest już takie proste. Schorzenie to nie dotyczy wyłącznie masy ciała. Co warto zaznaczyć to fakt, że otyłość to choroba, w Międzynarodowej Klasyfikacji ICD-10 figuruje pod kodem E66.

Otyłość to złożona choroba przewlekła, a redukcja masy ciała nie jest wyłącznie kwestią ograniczenia ilości spożywanego jedzenia ani zwiększenia aktywności fizycznej. Na otyłość mogą wpływać nie tylko czynniki behawioralne, genetyczne, i środowiskowe, ale także procesy zachodzące w mózgu.

Zrozumienie tych czynników jest kluczowe, ponieważ otyłość jest przyczyną ponad 200 chorób  w tym cukrzycy typu 2, chorób serca i różnych rodzajów nowotworów. Nie wspominając już o stygmatyzacji i uprzedzeniach, z którymi zmagają się miliony osób każdego dnia.

Jednak dzięki odpowiedniej opiece osoby z otyłością mogą osiągnąć trwałą redukcję masy ciała, co będzie mieć rzeczywisty wpływ na ich zdrowie.

Na otyłość wpływa wiele czynników oddziałujących na organizm zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dana osoba może po prostu urodzić się z tendencją do przyrostu masy ciała. Tak samo jak niektórzy rodzą się z konkretnym kolorem oczu.

Wiele aspektów dotyczących ogólnego samopoczucia, środowiska i stylu życia pacjenta może również powodować przyrost masy ciała. Wpływ na ryzyko wystąpienia otyłości ma także to, gdzie i w jakiej kulturze żyje dana osoba.

Przeciwko nam mogą być też hormony. Podczas redukcji masy ciała ich poziom może ulec zmianie w ramach procesów mających na celu odzyskanie utraconych kilogramów. W rezultacie, jak pokazują badania, ponad 70% osób próbujących zredukować masę ciała odnosi porażkę w dłuższym terminie.

Zatem, choć wiele osób z otyłością uważa, że jest w stanie samodzielnie kontrolować swoją masę ciała, nie jest to takie łatwe.

Aby zrozumieć otyłość, musimy wiedzieć, jakie procesy zachodzą w naszym mózgu. Wygląda na to, że organizm człowieka jest przystosowany do magazynowania dodatkowych kalorii, prawdopodobnie dlatego, że przez tysiące lat był to podstawowy mechanizm przetrwania.

Właśnie dlatego osoby z otyłością mają trudności z redukcją masy ciała. Zaprogramowane mechanizmy działające w organizmie dbają o to, by przywrócić pierwotną masę ciała. W mózgu znajduje się coś w rodzaju “termostatu”, który reguluje wydatek energetyczny człowieka i dąży do odzyskania utraconych kilogramów.

Staramy się ustalić, gdzie dokładnie w mózgu może znajdować się ten “termostat”, i zbadać, czy możemy w jakiś sposób kontrolować go przy użyciu leków. Szukamy rozwiązania, które pozwoli u osób z otyłością „zresetować” ich masę do nowego, zdrowszego punktu wyjściowego.

W naszych działaniach szczególną uwagę zwracamy na GLP-1. Dowiadujemy się coraz więcej na temat tego naturalnie występującego w jelitach hormonu i jego roli w osiągnięciu i utrzymaniu pożądanej masy ciała. Przykładowo, cząsteczki GLP-1 w organizmie umożliwiają powstanie uczucia sytości podczas posiłku.

Przez kilka lat nasi naukowcy badali, w jaki sposób syntetyczne cząsteczki GLP-1 mogą być wykorzystywane do zmniejszania apetytu lub zwiększania wydatków energetycznych.

Wejdź na stronię Porozmawiajmy szczerze o otyłości | PSoO (ootylosci.pl) i dowiedz się więcej na temat choroby otyłościowej.

Kampania „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma na celu budować społeczną świadomość, że otyłość to choroba przewlekła, którą trzeba leczyć. Wspieramy i pomagamy chorym na otyłość, naszym priorytetem jest mówić o otyłości wspierająco, tak by nie ranić i nie wykluczać.

Poznaj praktyczny słownik, dedykowany wszystkim, którzy chcą pisać i mówić o otyłości oraz osobach chorych na otyłość w sposób empatyczny, odpowiedzialny i bez powielania raniących stereotypów.

Dowiedz się więcej

World Obesity Federation: World Obesity Atlas, 2022. Dostępne na stronie: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/wof-files/World_Obesity_Atlas_2022.pdf. Dostęp: październik 2022

Caterson ID et al. Diabetes Obes Metab. 2019;21:1914-1924

Otyłość i jej powikłania; Praktyczne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne; Druk: Warszawa, 2021; Wydanie/Copyright: wyd. 1, 2021; Redakcja naukowa: Lucyna Ostrowska, Paweł Bogdański, Artur Mamcarz; Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie

www.novonordisk.com dostęp z dnia 4.08.2023