Przyczyna otyłości może wydawać się oczywista. Gdy ktoś spożywa więcej kalorii niż potrzebuje, przybiera na wadze. Jednak prawdziwe wyjaśnienie tego stanu nie jest już takie proste. Schorzenie to nie dotyczy wyłącznie masy ciała.

Otyłość to złożona choroba przewlekła, a utrata masy ciała nie jest wyłącznie kwestią ograniczenia ilości spożywanego jedzenia ani zwiększenia aktywności fizycznej. Na otyłość mogą wpływać nie tylko czynniki genetyczne, fizjologiczne i środowiskowe oraz związane z pracą i edukacją, ale także procesy zachodzące w mózgu.

Zrozumienie tych czynników jest kluczowe, ponieważ otyłość wiąże się z innymi chorobami, w tym cukrzycą typu 2, chorobą serca i określonymi rodzajami nowotworów. Nie wspominając już o stygmatyzacji i uprzedzeniach, z którymi zmagają się miliony osób każdego dnia.

Jednak dzięki odpowiedniej opiece osoby z otyłością mogą osiągnąć trwałą utratę masy ciała, co będzie mieć rzeczywisty wpływ na ich zdrowie.

Na otyłość wpływa wiele czynników oddziałujących na organizm zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dana osoba może po prostu urodzić się z tendencją do przybierania na masie. Tak samo jak niektórzy rodzą się z konkretnym kolorem oczu.

Wiele aspektów dotyczących ogólnego samopoczucia, środowiska i stylu życia pacjenta może również powodować przyrost masy ciała. Wpływ na ryzyko wystąpienia otyłości ma także to, gdzie i w jakiej kulturze żyje dana osoba.

Przeciwko nam są też hormony. Podczas redukcji masy ich poziom może ulec zmianie w ramach procesów mających na celu odzyskanie utraconych kilogramów. W rezultacie, jak pokazują badania, tylko około jednej trzeciej osób z powodzeniem utrzymuje zmniejszoną masę ciała.

Zatem, chociaż wiele osób z otyłością uważa, że są w stanie samodzielnie kontrolować swoją masę, nie jest to takie łatwe. 

Aby zrozumieć otyłość, musimy wiedzieć, jakie procesy zachodzą w naszym mózgu. Wygląda na to, że organizm człowieka jest przystosowany do magazynowania dodatkowych kalorii, prawdopodobnie dlatego, że przez tysiące lat był to podstawowy mechanizm przetrwania.

Właśnie dlatego osoby z otyłością mają trudności z utratą masy ciała. Zaprogramowane mechanizmy działające w organizmie dbają o to, by przywrócić pierwotną masę. W mózgu znajduje się coś w rodzaju przełącznika, który reguluje wydatek energetyczny człowieka i dąży do odzyskania utraconych kilogramów.

Staramy się ustalić, gdzie dokładnie w mózgu może znajdować się ten przełącznik, i zbadać, czy możemy w jakiś sposób kontrolować go przy użyciu leków. Szukamy rozwiązania, które pozwoli u osób z otyłością „zresetować” ich masę do nowego, zdrowszego punktu wyjściowego.

Jeśli nam się to uda, pomożemy milionom ludzi zmagającym się z otyłością.

Chcemy być liderem leczenia otyłości.

W naszych działaniach szczególną uwagę zwracamy na hormon GLP-1. Dowiadujemy się coraz więcej na temat tego naturalnie występującego hormonu i jego roli w osiągnięciu i utrzymaniu pożądanej masy ciała. Przykładowo, cząsteczki GLP-1 w organizmie umożliwiają powstanie uczucia sytości podczas posiłku.

Przez kilka lat nasi naukowcy badali, w jaki sposób syntetyczne cząsteczki GLP-1 mogą być wykorzystywane do zmniejszania apetytu lub zwiększania wydatków energetycznych. Chcemy kontynuować te badania, by określić, w jaki sposób cząsteczki GLP-1 mogą powodować długotrwałą utratę masy ciała.

Obecnie prowadzimy badania w następujących obszarach:

  • zmniejszenie masy ciała o 20%
  • korzyści dla układu sercowo-naczyniowego

Kampania „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma na celu zwiększać społeczną świadomość, że otyłość to choroba przewlekła, którą trzeba leczyć, gdyż nieleczona lub leczona zbyt późno realnie zagraża życiu i zdrowiu, prowadząc do rozwoju około 200 powikłań, wśród nich nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy czy chorób nowotworowych.

Dowiedz się więcej