Cukrzyca typu 2 to złożona choroba przewlekła występująca, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny lub skutecznie jej wykorzystywać. Aby utrzymać poziom insuliny we krwi pod kontrolą, osoby z cukrzycą typu 2 potrzebują specjalistycznego leczenia.
Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który kontroluje ilość glukozy we krwi. Zbyt mała ilość insuliny oznacza, że organizm nie jest w stanie wchłaniać glukozy ze spożywanego pokarmu. W takim przypadku stężenie glukozy we krwi wzrasta, a z czasem może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia dopływu tlenu i krwi, bogatej w składniki odżywcze, do narządów i nerwów organizmu.
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, których organizmy nie reagują prawidłowo lub są oporne na insulinę, mogą potrzebować leczenia, aby pomóc ich organizmowi w lepszym przetwarzaniu glukozy. Dzięki terapii mogą zapobiec poważnym powikłaniom.
Każdego dnia pracujemy nad udoskonalaniem możliwości leczenia osób z cukrzycą typu 2. Poszukujemy rozwiązań we wszystkich obszarach – od bardziej skutecznych leków po sposób ich przyjmowania.
Nasi naukowcy mają jasny cel – znalezienie odpowiedzi na niezaspokojone potrzeby w zakresie chorób przewlekłych i przełożenie ich na nowe rozwiązania terapeutyczne. Jednym z założeń jest opracowanie innowacyjnych metod leczenia cukrzycy typu 2 – chcemy, by zastrzyki mogły być zastąpione tabletkami.
Cel ten przyświeca nam od wielu lat, ale wyzwaniem jest układ trawienny organizmu. Leki biologiczne, takie jak insulina, po przyjęciu doustnym są trawione przez enzymy w ten sam sposób, w jaki rozkładany jest pokarm. Chcemy znaleźć metodę, która umożliwi lekom biologicznym przenikanie przez układ pokarmowy w stanie nienaruszonym i przedostawanie się do krwi.
Niedawno odnieśliśmy sukces i udowodniliśmy, że syntetyczną wersję hormonu glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) można przyjmować w postaci tabletek. Hormon GLP-1 jest naturalnie wytwarzany w jelitach i uwalniany po spożyciu pokarmu. Po uwolnieniu hormon GLP-1 stymuluje produkcję insuliny w trzustce, co prowadzi do obniżenia ilości glukozy we krwi.
Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zaoferować szerszą gamę doustnych terapii. Nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale także innych poważnych chorób przewlekłych będących przedmiotem naszych badań.
Od prawie 100 lat odkrywamy nowe sposoby podawania insuliny. Wynika to z naszego zaangażowania w zapewnienie jak najprostszego i najwygodniejszego sposobu przyjmowania leków.
Punktem wyjścia są rozmowy z osobami zmagającymi się z cukrzycą typu 2 – wsłuchujemy się w ich głos, by ułatwić im leczenie i zwiększyć bezpieczeństwo.
Wykorzystujemy metody naukowe, od antropologii po biochemię, aby dostarczać dane na potrzeby naszych badań, wskazywać ich kierunki oraz poszerzać doświadczenie.
W przypadku cukrzycy typu 2 prowadzimy obecnie badania w następujących obszarach: