Cześć! Cieszymy się, że jesteś na naszej stronie. Znajdziesz tutaj najważniejsze informacje o cukrzycy i otyłości. Na pewno kiedyś już słyszałeś/słyszałaś o tych chorobach – teraz opowiemy Ci o nich trochę więcej. Zapraszamy!

Cukrzyca to choroba, w której poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki*. Obecność nadmiernej ilości glukozy wcale nie ułatwia nam życia – nie daje nam więcej energii, lecz powoduje, że źle się czujemy i zaczynamy chorować. Jeśli nie dbamy o odpowiednie leczenie cukrzycy lub jej nie kontrolujemy, może to spowodować poważne problemy m.in. z pracą serca, nerek lub mózgu.

* Norma poziomu glukozy we krwi wynosi na czczo od 70 do 99 mg/dl (3,9 do 5,5 mmol/l).

Mówimy o niej, gdy w organizmie jest za dużo tkanki tłuszczowej. Nieleczona otyłość może prowadzić do kolejnych chorób, takich jak np. cukrzyca typu 2, które mogą wystąpić już u młodych osób.

 

Może prowadzić do otyłości. Aby odróżnić nadwagę od otyłości, korzystamy z różnych wskaźników, które pomagają ocenić masę ciała i ilość tkanki tłuszczowej.

 

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to narzędzie, które pomaga ocenić, czy masz prawidłową masę ciała. Oblicza się go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

 

  • Niskie BMI: Może oznaczać, że masz zbyt niską masę ciała w stosunku do twojego wzrostu.
  • Prawidłowe BMI: Oznacza, że twoja masa ciała jest odpowiednia dla twojego wzrostu.
  • Wysokie BMI: Może oznaczać, że masz nadwagę lub otyłość.

  • nie mamy wpływu na to, czy na nią zachorujemy
  • daje charakterystyczne i nasilone objawy
  • organizm w ogóle nie produkuje insuliny
  • diagnozowana jest głównie u dzieci i młodzieży

  • przyczynia się do niej choroba otyłościowa, nieprawidłowy styl życia: niezdrowe jedzenie i brak aktywności fizycznej
  • często jest wykrywana przypadkiem, przy okazji innych badań
  • organizm nie wytwarza wystarczająco dużo insuliny albo nie działa ona prawidłowo
  • do niedawna była diagnozowana głównie u dorosłych. Dzisiaj chorują na nią również dzieci i młodzież

Dużo osób nie wie, że ma cukrzycę

 

FAKT Część osób, mimo że ma cukrzycę typu 2, nie zdaje sobie z tego sprawy, a to dlatego, że na początku choroba nie daje wyraźnych objawów.

Cukrzyca nie boli

 

FAKT Cukrzyca sama w sobie nie boli. Bolesne są jednak jej powikłania, np. nefropatia cukrzycowa może doprowadzić do bólu nerek.

Nie ma gorszej ani lepszej cukrzycy

 

FAKT Nie ma lepszej i gorszej cukrzycy, każda wymaga od chorego odpowiedniego leczenia, prawidłowego odżywiania i zmiany stylu życia.

Szczupłe osoby nigdy nie zachorują na cukrzycę

 

MIT Choroba otyłościowa jest jednak czynnikiem, który sprzyja cukrzycy. Ta choroba może ujawnić się u każdego z nas – na jej rozwój ma wpływ to, w jaki sposób się odżywiamy i jaki styl życia prowadzimy. Choroba otyłościowa jest też zależna od naszego wieku czy genów. Osoby szczupłe również mogą więc zachorować na cukrzycę.

Na cukrzycę chorują osoby, które jedzą dużo słodyczy

 

MIT Musimy pamiętać, że niezdrowe, a szczególnie wysokoprzetworzone jedzenie (w tym też słodycze) sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zachorowania.

Cukrzycą można się zarazić

 

MIT Chociaż cukrzyca jest często nazywana „epidemią XXI wieku”, nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić.