U większości osób hormon wzrostu jest wytwarzany naturalnie przez przysadkę mózgową. Jak sama nazwa wskazuje, hormon wzrostu odpowiada za nasz wzrost. Ma również wpływ na wiele innych ważnych funkcji organizmu, takich jak:

  • Rozwój silnych i zdrowych kości
  • Regulacja metabolizmu w organizmie, a w szczególności utrzymanie równowagi pomiędzy mięśniami, a tkanką tłuszczową
  • Rozwój i utrzymanie funkcji narządów
  • Ogólne samopoczucie i poziom energii

Co powoduje zaburzenia wzrostu?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których dziecko może rozwijać się wolniej niż jego rówieśnicy. Niektóre z nich są całkowicie nieszkodliwe i nie wpływają na zdrowie dziecka. Przykładowo niektóre dzieci po prostu rosną w innym tempie niż inne, ale w miarę dorastania udaje im się uzyskać wzrost nieodbiegający od normy.

Istnieją jednak inne, poważniejsze powody, dla których dziecko może nie rosnąć tak, jak powinno. Powody te mogą obejmować złe odżywianie lub określone schorzenia, takie jak choroba nerek bądź wątroby. Czasami organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu wzrostu, czyli hormonu odpowiedzialnego za wzrost człowieka.

Istnieją setki znanych schorzeń, które mogą mieć wpływ na wzrost dziecka. Większość z nich to choroby rzadkie, takie jak zespół Noonan, który dotyka 1 na 1000–2500 dzieci.

Czy wiesz, że dziecko do 16 roku życia zmienia rozmiar odzieży około 21 razy?

Ludzki hormon wzrostu (hGH) jest przekaźnikiem chemicznym, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Terapia hormonem wzrostu (GHT) to hormonalna terapia zastępcza biosyntetycznym hormonem wzrostu, działającym tak samo jak naturalny hormon wzrostu (hGH).

Ilustracja dotycząca zaburzeń hormonu wzrostu przedstawiająca sprzęt laboratoryjny.

Biosyntetyczny hormon wzrostu stosowany w terapii GHT (Growth Hormone Therapy) jest identyczny jak naturalny hormon wzrostu wytwarzany przez organizm człowieka (hGH). Ponieważ jest to białko, to aby działało prawidłowo, należy je podawać w zastrzykach.

GHT jest zwykle stosowana w leczeniu dzieci, które nie rosną z powodu niedoboru hormonu wzrostu. Terapię można stosować też do leczenia osób dorosłych.

U dzieci, które potrzebują codziennych zastrzyków z hormonem wzrostu, świetne efekty udało się uzyskać dzięki innowacjom w projektowaniu urządzeń do podawania leków. Obecnie dostępne wstrzykiwacze mają wiele przydatnych funkcji.

To my ponad 30 lat temu zaczęliśmy wprowadzać pionierskie rozwiązania w dziedzinie leczenia hormonem wzrostu. Po trzech dekadach nasze metody leczenia nadal przynoszą korzyści ludziom na całym świecie.

Chcemy dostarczać innowacyjne rozwiązania pacjentom, dlatego nasi naukowcy wykorzystują wieloletnie doświadczenie w inżynierii białek, aby opracować długo działający hormon wzrostu odpowiedni do podawania raz w tygodniu.